Леонард Коен продовжує своє світове турне в 2009 році. У лютому в NY Times було опубліковано його інтерв’ю, узяте Ларрі Рохтером: “Leonard Cohen: On the Road, for Reasons Practical and Spiritual“, свій переклад якого я і представляю в цьому блозі.
День після свого першого за останні більш ніж 15 років американського концерту, Леонард Коен в номері готелю «Манхеттен» обережно відповідає на запитання журналіста. У відповідь на запитання про музику в iTunes в його ноутбуці він включає клезмерський єврейський гімн, а потім – наспівує одну з найсумніших кантрі-балад Джорджа Джонса.

Леонард Коен: В дорозі. З причин практичним і духовним

«У мене був вибір з того дня, як я був народжений,
І були голоси, що казали мені, що добре, а що погано.
Якщо б я їх слухав, то зараз я був би не тут.
Я живу і вмираю з вибором, який я зробив»

Релігійність справила сильний вплив як на його музику, так і на його життя. Після 5 років перебування в дзен-буддистському монастирі і юридичних зволікань, він повернувся і продовжив справу, якого вимагав його духовний шлях, поряд з намаганням подолати свій фінансовий крах, що трапився, коли менеджер Коена втік з грошима, в той час як той жив на горі неподалік від Лос-Анджелеса в монастирі.

«Це була довга, постійна проблема, що стосується мого згубного і безупинного байдужості до свого фінансового становища», сказав Коен в п’ятницю на остаточних слуханнях щодо судового процесу, за результатами якого йому відсудили 9,5 мільйонів – гроші, які він зібрав. «Я навіть не знав, що це був за банк…»

Так що 2 квітня 2009, з причин практичним і естетичним, Коен відправляється в двомісячний тур по північноамериканському континенту, який включатиме виступ на Coachella Valley Music and Arts Festival 17 квітня і поява на Radio City Music Hall 16 травня. Крім того, Коламбія Рекордз 31 березня випускає CD і DVD з торішнього живого виступу на лондонському шоу, а пісні з концерту, який він дав у лютому в Beacon Theater, будуть доступні онлайн на сайті National Public Radio (npr.org/music або nprmusic.org).

Світове турне Коена, що почалося в травні 2008 з його рідної Канади заплановано до кінця 2009, що досить виснажливо для людини його віку. У свої 74 роки Коен старше Міка Джаггера на 9 років і на 2 роки старший за Джона МакКейна. Але він значно швидше пересувається по сцені протягом всього свого 3х годинного шоу і раз у раз опускається на коліна, щоб співати.

Роско Бек, музичний менеджер Леонарда Коена, каже, що навіть в самі довгі авіаперельоти Коен сидить схрестивши ноги й випрямивши спину, як і належить дзенскому ченцеві. На питання, чи практикує він йогу для отримання сили і витривалості у концертному турне, Коен ввічливо-стримано посміхнувся і відповів: «Це і є моя йога».

Насправді, Леонард Коен розглядає перфоманс і молитву як аспекти однієї і тієї ж божественної діяльності. І це зовсім не дивно для музиканта, в чиїх піснях духовні й земні мотиви поєднуються з сексуальністю, і звучать «як якщо б Жака Бреля змішати з Томасом Мертоном», як зазначив письменник Піко Айер.

«Існує схожість в якості щоденного життя – і в світі і в монастирі», каже Леонард Коен. «Є просто відчуття мети», в якому «безліч стороннього матеріалу природним і необхідним чином відкидається», а що залишається – це «сувора і сувора» практика через яку «здатність до концентрації досягається куди легше».

Коен сказав, що він припинив гастролі в 1993 частково із-за того, що пив «занадто багато червоного вина» між виступами. «Але навіть незважаючи на грошові проблеми, його довелося вмовляти знову вийти на сцену», сказав Роб Хэллетт, промоутер туру, в якому Коен виступає з групою з 9 осіб.

«Протягом трьох років, кожен раз, як я був у Лос-Анджелесі, я намагався умовити його зробити це», сказав Хэллетт. «Але він вважав, що навряд чи це буде комусь цікаво».

Зараз, після 99 концертів в таких самих різних місцях як Бухарест і Окленд, Коен розуміє, що це далеко не так. У 2008 він був прийнятий у Зал Слави Рок-н-ролу, але не в приклад багатьом поп-музикантам 60х він ніколи не виставляв себе напоказ, зберігаючи ареол таємничості навколо своєї особистості і своїх пісень.

“У ті роки, коли він був відсутній, робота велася, і люди підтримали його”, говорить Хел Уиллнер, продюсер релізу “Came So Far for Beauty”, коэновского концертного триб’юту 2004-2005. «Ці записи завжди були на слуху, можна говорити про їх вплив на таких музикантів як Курт Кобейн і Джефф Баклі, і ті, хто їх чув, раптово виявляли себе підсіли на ці пісні».

Завдяки новому поколінню музикантів і слухачів, такі порівняно нові пісні як “Hallelujah” стали широко відомі поряд з “Сюзанна” та іншими речами раннього Коена. “Hallelujah” була записана більш ніж 200 разів, причому дві різні її версії в 2008 потрапляли в британський Top 10, і були навіть виконані учасниками шоу “American Idol”, що дало їй нову популярність.

З-за того, що багато пісень Коена були записані іншими музикантами, багато нових шанувальників асоціюють його творіння швидше з музикантами, популяризовавшими їх, наприклад, з Руфусом Уэйнрайтом або Джеффом Баклі, ніж з Коеном. Але сам Леонард відкинув ідею відновлення право власництва на ці пісні в якості причини відновлення гастрольної діяльності.

«Моє відчуття власності в цьому відношенні дуже мало», говорить він. «Це не результат духовної дисципліни; воно завжди було таким. Моє почуття власництва було настільки незначним, що я не звертав на це ніякої уваги і втратив авторські права на більшість своїх пісень.»

Що стосується значення своїх пісень, тут Коен скритний і уклончив. Він лише каже, що багато з них це «прочитані пошепки молитви», і не розкриває більше їх секрет.

«Складно давати коментарі до молитви. Я не автор Талмуда, я швидше жидок, написав Біблію», говорить він, посилаючись на рядки до пісні «The Future», що вийшла в 1992. «Я відчуваю, що це не служить справі, щоб дійсно усвідомити це питання з позиції теперішнього часу.»

Коен заявив, що він сподівається зробити нові записи по закінченні туру, і запропонував послухати одну з останніх композицій. Вона називається “Amen”, виконана на клавішах а-ля “фарфиса”, з духовим соло, зіграний Коеном на синтезаторі, зі словами: “Tell me again when the filth of the butcher is washed in the blood of the lamb.” («Скажи мені коли гидота м’ясника омоется кров’ю агнця.»)


Дженніфер Уорнес, співачка, чиє виконання Famous Blue Raincoat в 1986м сприяло відновленню інтересу до Коену, коли той перебував далеко від уваги публіки, сказала: «Він вивчив безліч всього божественного і читав всі ці священні книги, намагаючись жодним чином зрозуміти, хто написав їх: той сам є суб’єктом або причина сама по собі? У тому, що він дійшов до цього – його власне зцілення. Якщо у кого є велика любов – в ній пошук Бога.»

Коен сповідує іудаїзм і дотримується шаббат навіть на гастролях. Колись він був у лавах ізраїльських військ під час арабо-ізраїльського конфлікту 1973. Як ця віра поєднується з послідовною практикою дзен?

«Аллен Гінзберг багато років тому поставив мені той же самий питання», – відповів він. «Ну, по одній причині, в дзенскіх традиціях, які я практикую, немає поклоніння і немає підтвердження існування Бога. Так що в теологічному плані з іудаїзмом тут немає ніякого протиріччя».

Дзен також допоміг йому в тому щоб «припинити нити», і менше переживати за вибору, який він скоїв. «Все має свою долю, і у кожної людини своя власна доля. Чим старше я стаю, тим я більше впевнений у тому, що я не командую цим шоу.»

Скачати Jeff Buckley – Hallelujah (Leonard Cohen cover) mp3, (228 Kbps, 11 Mb)

Оригінал статті тут: http://www.nytimes.com/2009/02/25/arts/music/25cohe.html

(Visited 36 times, 1 visits today)Нотатки про музикантів, Новини, Леонард Коен

/
4 коментаря

Post Author: Сашко Гаврилів