Продовження розповіді про творчий шлях Марка Болана і еволюції Tyrannosaurus Rex: поетичні успіхи, казкові пісні, електричні рейки.

Чарівник Любові (Warlock of Love)

1969 рік ознаменувався виходом поетичної збірки в 63 сторінки, названого “The Warlock of Love” (Чарівник Любові), що є предметом великої гордості Марка. Обкладинка книги являла собою фотографію Марка в образі Чарівника в плащі з голови до п’ят і з посохом у руках. Позаду нього виднілися хмари, зірки і місяць. Вірші були тієї ж категорії іносказань, як і пісні Марка, випущені на альбомах Tyrannosaurus Rex. Він заявив, що написав цю повноцінну річ менше, ніж за два тижні, і він приписує її своєї попередньої інкарнації кельтського барда.

Критики розцінили цю роботу як звичайну претензійність музиканта шістдесятих на приналежність до літератури, також як і у випадках з Бобом Діланом, Донованом і Джимом Моррісоном. Всупереч критиці, кількома роками пізніше на хвилі популярності Марка книга була продана за раз більше ніж 40,000 копій, що піднесло її на вершину поетичного бестселера в Британії. Сьогодні старі копії цієї вийшла з друку книги коштують більше $100.

У травні 1969 Tyrannosaurus Rex випустили свій третій альбом. Марк вирішив піти від довгих назв альбомів і назвав його коротко і ясно – “Unicorn” (Єдиноріг). Тема Єдинорога була взята з композиції “She Was Born To Be My Unicorn“, а на розвороті альбому розташовувався малюнок двох єдинорогів і тексти пісень. Обкладинка являла собою кольорову фотографію Марка і Стіва, а на заднику була чорно-біла фотографія дуету, який сидить за кавовим столиком з безліччю книг з міфологією та поезією. Там також значилося посвята трьом друзям Хиавата і короткий вірш:

“A word came down from the starry gray, The word said smile and then vanished away”.
«Слово прийшло з зоряної трясовини, сказало «посміхнись» – і зникла з виду.»

Unicorn

Шістнадцять пісень на альбомі “Unicorn” були, звичайно, того ж казкового спрямування, що й пісні з попередніх альбомів. Однак до цього часу Вісконті і його команда озброїлися набагато більшим арсеналом набагато кращою і більш складної апаратури завдяки гонорарам з перших двох альбомів. Вони використовували нове обладнання щоб домогтися найкращої якості з технічної точки зору, ніж те, що було попередніх записах. Гітари Марка і перкусії Стіва були записані на різні доріжки, щоб після при зведенні зробити пісні багатшими і професійніше. Одна з пісень називалася “Romany Soup” (Циганський суп), ґрунтуючись на реальному супі, що Марк їв Корнвелле, складалася з 22-х доріжок і зажадала 5 годин тільки на зведення – досить довгий час в порівняння з попередніми записами Рекса. І досі – жодної електрогітари.

Також в альбом була включена друга частина дитячої казки, прочитаної Джоном Пилом і рімейк пісні “Catblack”, яку Марк вже записував кількома роками раніше. У новій версії був яскравіше виражений ритмічний малюнок і був присутній інший текст, набагато більш відповідний казковим темами альбому, ніж сам оригінал.

В альбомі все було тонше закручено; Марк і Стів доклали сили, напридумывав різні трюки та хитрощі. Альбом трохи не дотягнув до top-10 в Англії, зупинившись на хорошій сходинці 12. І мав найбільший успіх з усіх чотирьох альбомів Tyrannosaurs Rex.

“Unicorn” був першим альбомом, випущених у США, де він був швидко прирівняний до Bargain Bins. Штати не були готові сприйняти болановский стиль музики – проблема, яка буде переслідувати Марка всю його кар’єру. Незважаючи ні на що, на сьогоднішній день “Unicorn” визнаний класикою і найкращим з альбомів, зроблених дуетом Болан/Тук. Як нам відомо, на жаль, він був і останнім альбомом Tyrannosaurus Rex в цьому складі.

Tyrannosaurus Rex стає електричним

Ніхто тоді не передбачав, що Tyrannosaurus Rex стояв на порозі ґрунтовних змін, якісь з них були хорошими, якісь, на перший погляд, здавалися дуже поганими. Один з перших натяків на переміну погоди трапився одного разу, коли група зібралася записати кілька речей для четвертого альбому. Коли звукорежисери приготувалися робити саундчек, то почули зовсім не те, що очікували. Замість переборів акустики їх слуху постали гудіння труб і лязгающие звуки електрогітари. Цей хід не вибив Тоні Вісконті з колії. Він записував раніше електрика і зараз був готовий записати електричного Болана. У результаті народився сингл і в липні 1969 Tyrannosaurus Rex вперше вийшов в електриці.

“King of The Rumbling Spires” був великим кроком для Марка. Але, подібно всім його над синглами, він знову провалився, досягнувши за тиждень всього лише 44-й рядки. Цей факт зовсім засмутив Марка, але проте він був натхнений тим, що річ Mungo Jerry “In The Summertime”, звучала майже також, як і його власна композиція, посіла першу позицію в чартах. Це переконало Марка, що і він може досягти подібних висот.

Для просування альбому “Unicorn” по той бік Атлантики Tyrannosaurus Rex вирушив у перший гастрольний тур по США. До нещастя, це зіграло велику негативну роль, як ніби всі спроби підкорити Америку були приречені. Те, що американці не були знайомі з його музикою, також відіграло певну роль у цій невдачі, але головна причина була в тому, що дует Болан/Took вже тріщав по швах.

Марк і Стів поступово зросли як в музичному, так і в духовному плані. Стів втомився бути для Болана просто напарником і почав писати свій матеріал, сподіваючись включити його в майбутні альбоми. Болан, природно, цього прагнення не поділяв. Зрештою, Tyrannosaurus Rex був його дітищем, і він прагнув повністю контролювати його музику і напрям. Крім того, він вважав, що якщо дати Туку більше свободи, група негайно розвалиться.

За своїми поглядами Стів був закоренілим хіпі і вірив, що музика є одним із видів революції. З іншого боку, у Марка було бажання стати зіркою рок-н-ролу, а зовсім не вчинення революцій. Ситуацію загострили щоденні кислотні тріпи Стіва. Марк ж, здавався дуже ненормальним при своєму способі життя і любов’ю до казок, як правило уникав наркотиків, рідко дозволяючи собі більше, ніж просто келих вина. В результаті, Марк і Стів проводили один з одним мало часу, а більше з різними людьми, поділяли їх інтереси і спосіб життя. Під час туру по США Стів інтенсивно налягав на кислоту. За словами Джун, Стів поступово перетворювався в накочений наркотиками овоч і почав викидати шалені штуки на концертах. На одному з концертів Стів зняв з себе одяг і почав шмагати себе ременем, та так, що потекла кров. Такі витівки не сприяли іміджу колективу в Америці, і під кінець туру до неймовірного полегшення Марка Стів змотався з молоденькою американкою.

Потім весь рік Марк закликав повернутися свого напарника як хорошого перкусіоніста та бек-вокаліста. Але його повагу до нього було назавжди втрачено. На запитання, поставлене в інтерв’ю, що робить Стів після відходу з групи, Марк відповів: «Валяється десь у нетрях» і, вобщем-то, метафорично це було вірно – саме так Стів і провів останні роки свого життя.

Незважаючи на те, що гастролі здавалися жахливими, це було яскраве подія. Tyrannosaurus Rex відкривав виступи гуртів, які були дуже популярні в 60-х роках у Штатах, наприклад, The Turtles. Ця була група, очолювана дуетом Howard Kaylan і Marc Volman (пізніше вони будуть виступати під назвою and Flo Eddie). Turtles випускали хіт за хітом, включаючи такі пісні як “So Happy Together”, “You Showed Me”, “Eleanore”. У Марка зав’язалася міцна дружба з цими хлопцями, які так до речі опиняться поруч з ним в недалекому майбутньому.

Але тоді все навколо не здавалося настільки багатообіцяючою і в жовтні 1969-го британські таблоїди поширили новину, що гастролі в США сприяли розпаду Tyrannosaurus Rex. Вони робили упор на те, що Стів Перегрін Тук пішов з групи і Марк Болан не зможе продовжувати справу один.

Але у Марка не було намірів опускати руки. Він одразу ж почав шукати заміну. В Melody Maker було вміщено оголошення про пошук “a nice gentle guy to play bongos”, але воно не знайшло особливих відгуків. Один з друзів представив Марка художнику і музиканту по імені Mickey Finn в ресторані Seeds, де він на той момент працював, малюючи на стінах психоделічні картини.

Міки вже грав у двох групах; одна з них називалася Mickey Finn and the Blue Men, з якою він выпустид пару синглів. Останнім часом він грав на конго в Hapshash and the Coloured Coat. Але його першою любов’ю було мистецтво, яке і привело його в середині 60-х в Croyden College of Art. З причини того, що називається громадською позицією, він провчився там менше року, але вже міг заробляти собі на життя в якості художника. Коли він зустрівся з Марком Боланом, це якраз і було його заняттям.

Mickey and Marc

Як перкусіоніст та бек-вокаліст Міки не йшов ні в яке порівняння зі Стівом Лоєм. Але в силу своїх позитивних поглядів, і, на думку деяких, з-за того, що Болан буквально закохався в його мотоцикл, 650cc Triumph, він був прийнятий. Крім того, у них було багато спільних інтересів. Обидва вірили в НЛО, любили рок-н-рол 50-х, і виявили, що можуть джемовать разом годинами – те, що Марку рідко вдавалося в компанії зі Стівом, особливо під завісу.

Однак після повернення в Лондон новий Tyrannosaurus Rex виявив труднощі з влаштуванням концертів. Грунтуючись на зведеннях преси, багато клубів вважали, що група припинила існування. Марку доводилося переконувати власників клубів, що група існує і з відходом Стіва нічого не втратила. Крім того, Марк наводив довід, що багато хто навіть і не помітять змін у складі, бо Міки виглядав так само як і Стів, та й до того ж відпустив бороду.

На щастя, старовинний друг Марка Джон Пив знову прийшов на допомогу. У листопаді Джон разом з Марком та Міки з’явилися на BBC Radio Show “Top Gear”. Це було перша публічна поява Міки як учасника Тиранозвара і дебют обважнених електрикою нових пісень, написаних Марком. Через тиждень публіка побачила новий Tyrannosaurus Rex в п’ятиденному гастрольному турі, що взяв старт у Manchester Free Trade Hall.

Тим часом Джон Пив приступив до роботи над серією живих записів, призначених для національного мовлення BBC. Перша планувалася на новорічні дні 1970-го. Tyrannosaurus Rex не був включений у виступ, але Roger Chapman, вокаліст групи Family, зійшов з дистанції разом з Flu, і попросив Tyrannosaurus Rex замінити їх. Марк, прекрасно розумів значення масового події, і пристрасно спраглий залишити свій слід в новому десятилітті, погодився. Так, 1 січня 1970 р. на сцені Paris Theatre в Лондоні з’явився оновлений Tyrannosaurus Rex з програмою з семи пісень. Почалося десятиліття суперечок і опорів, і разом з тим Марк Болан почав займати своє місце; не те що б місце лідера, але набагато більш визначене, ніж раніше.

Далі була рутинна робота над тим матеріалом, який був призначений для нового альбому. Велика частина вже була записана, але з-за тієї очевидної сум’яття, пов’язаної з відходом Стіва з групи, Марку довелося викинути всі доріжки, записані Стівом і помістити на це місце новий матеріал. Більшість накладень було зроблено власноруч Марком, так як це було набагато простіше, ніж змушувати Міки підлаштовуватися під ту чи іншу швидкість в кожній пісні. Крім того, Мікі був узятий не виключно за музичних здібностей. Тому, четвертий альбом можна практично вважати сольником Марка.

До виходу цього 4-го за рахунком альбому Tyrannosaurs Rex був приурочений черговий сингл – “By The Light of the Magical Moon“.

Марк вкотре покладав на сингл великі надії, але в черговий раз не досяг успіху. І преса і шанувальники засудили електризацію Tyrannosaurus Rex, вважаючи, що Болану слід повернутися до фолковим коріння. Холодне прийняття пластинки так розлютило Марка, що той заявив, що ніколи більше не випустить жодного синглу.

Скачати Marc Bolan & T-Rex – King Of The Rumbling Spires.mp3 (2 Mb)
Скачати Tyrannosaurus Rex – By The Light Of A Magical Moon.mp3 (2.6 Mb)

(Продовження…)

Поставте оцінку
(Visited 7 times, 1 visits today)Нотатки про музикантів, Огляди музики, Марк Болан

/
4 коментаря

Post Author: Сашко Гаврилів