Огляд п’яти альбомів казкового і психоделічного фолку групи Tyrannosaurus Rex – знаменитого дітища капітана Марка Болана. Я написав цей огляд кілька років тому, використавши матеріали з англомовних сайтів.

My People Were Fair & Had Sky In Their Hair But Now they’re Content To Wear Stars On Their Brows (1968)

З’явився першим офіційним виходом для Марка і його творіння – Тиранозавра Рекса. Та музика, цілком пронизана громадськими та інтелектуальними позиціями, ідеалами руху хіпі, з висоти сьогоднішнього набагато більш цинічного часу здається застарілим і безглуздим баченням, де світова любов, згуртованість, фантастичні персонажі супроводжують слухачеві в його зачарованому подорожі. Широке поширення ЛСД допомагало публіці поліпшити сприйняття цих видінь і уявлень, проте живе уяву самого Марка не потребувало таких стимуляциях – таким уже він володів потужним енергетичним і містичним відчуттям. Пісні Марка чисті і чудові, по-дитячому невинні і жизнеутверждающи, о, як вони зміняться потім!

У всіх піснях присутні уявні події, персонажі, образи і настрої, багато в чому навіяні толкиеновскими Хоббітом і Володарем Кілець, невід’ємним чтивом будь-якого поважаючого себе хіпі. Краса альбому в магії і чистоті пісень. Вони не претендують на нагороди за якість музики, тут в основі всього – магія, і Болан чіпляє нас своєю ельфійськой гітарою і неповторним голосом.

Альбом не для тих, хто цінує в музиці мелодію, ясність і зрозумілість, але, безумовно, для тих, хто бачить навколо все інакше.

Особливо для фанів Болана і полів в літню спеку.

І ще ось яка честь – він носить звання альбому з найдовшою назвою в історії музики.

I come from a time where the burning of trees was a crime,
I lived by a sea where to be was a thing of true joy,
My people were fair and had sky in their hair,
But now they’re content to wear stars on their brows.

Prophets, Seers and Мудреців the Angels of the Ages (1968)

Другий альбом Тиранозавра практично ідентичний за звучанням з першим альбомом, My People were Fair. І також повний містицизму, фентезі, пронизливості і енергії. І дуже веселий. Разом з экстраординальной ‘Debora’, річчю, стала вже класичної, тут ще багато заплетено всякої магії – ‘Salamanda Palaganda’, ‘Eastern Spell’ і ‘Stacey Grove’. Ну, а якщо на вас будуть косо дивитися, коли застануть за прослуховуванням цих опусів, нехай коментують і дивуються. Альбом магічний і унікальний в світі музики.

Tyrannosaurus Rex – Stacey Grove.mp3
Tyrannosaurus Rex – Deboraarobed (Debora).mp3

Unicorn (1969)

Це кращий альбом раннього Марка – по уяві і викладу. Третій за рахунком альбом Tyrannosaurus Rex і, на жаль, останній альбом з участю Стіва Лою. Це вишукане, чарівне і прекрасне подорож по хвилях хіпових умонастроїв, концепцій Марка і духу часу. Пісні набагато більш мелодійні і вдумливі, ніж в попередніх релізах, він містить 17 пісень. Це серйозна робота, яка витримує всі критичні оцінки.

Назви пісень ‘Chariots of Silk’, ‘The Throat of Winter’, ‘Stones for Avalon’, ‘Evenings of Damask’ миттєво переносять вас до фантастичних сцен і чудеса, які творить Марк з допомогою свого ‘Larry the Lamb’ голосу і акомпанементу акустичної гітари. Ви відчуєте прихильність Марка ідеалам хіпі, незважаючи на його зростаючі бажання піти в шоу-бізнес, і треба віддати належне Марку, в тому, що він стримував цей порив. Проте з виходом Unicorn, який зробив просто прорив в чарти, Марк зрозумів, що йому слід змінити напрям і підхід до музики, раз вже він хотів втілити в життя свої мрії і стати зіркою, про яку він завжди говорив.

Unicorn позначив завершення багатьох речей для Марка, багато в чому – кінець його казковості, і після того він вступив в електрику і випустив Beard of Stars.

Tyrannosaurus Rex – Chariots Of Silk.mp3
Tyrannosaurus Rex – She Was Born To Be My Unicorn.mp3
Tyrannosaurus Rex – Catblack (The wizard’s Hat).mp3

Beard of Stars (1970)

Unicorn означав кінець багато чого для Марка, Beard of Stars ж в свою чергу позначив нові початку і можливості. Новим можливості для Марка полягали в переході до електричного звучанням і появою Міки Фінна, який замінив Перегрина Лою на його бойовому посту; останній був вигнаний з групи Марком після виснажливого американського турне, протягом якого дієта Лою складалася переважно з кислоти та інших галюциногенів.

Фін був надихаючим вибором, і Beard of Stars показав, як гарні обидва музиканта в парі і як вони можуть створити щось унікальне; альбом вийшов витонченим і в той же час більш жорстким, і витримує випробування часом. З самого початку альбому м’який дзвін кимвалов заворожує і залишає відчуття волшебности всього альбому. Манера гри Болана в електриці часом змушує відчути себе залишеним в хіповській Англії 70-го року, і надає всім композиціям відтінок безтурботності, щирості і теплоти.

Крім цього, там є насичена розбурханої гітарою і привабливим пишністю ‘Elemental Child’, безперечне підтвердження того, що Клептон був для Марка Болана добрим учителем.

“Борода Зірок” була лише початком електричного подорожі Марка. Тут були злети і падіння, більш відчутні, ніж ми можемо собі уявити, але ніколи він не звучав так чуттєво енергетично і зворушливо як на вступ до ‘A Day Laye’. А заголовну пісню з цього альбому ‘Prelude’ ви могли чути на заставці авторської радіопрограми Бориса Гребенщикова “Аеростат”.

Tyrannosaurus Rex – Prelude.mp3
Tyrannosaurus Rex – A Day Laye .mp3

T-Rex (1970)

Майбутнє лежало перед ними. Світ чекав приходу нової рок – і поп-месії. Черевики нового тін-ідола чекали приходу свого господаря, і Болан зрозумів, що вони йому дуже впору.

Отже, в 1970 Марк вивів дует на електричні рейки. Ділан зробив це чотирма роками раніше, і Марк відчував, що йому це теж під силу. Плодом такого переходу з’явився альбом, який носить скорочена назва групи – T-Rex – альбом чарівний і чарівний, з безліччю тем і персонажів, що містить гаму відтінків: від пісень про кохання до агресивної енергетики, народження цивілізацій, духів і чарівників з країни чудес. Хочете послухати Болана, грає з усією притаманною йому енергією, що межує з безумством – це ‘Wizard’, кількома виходила роками раніше як сингл, але не принесла йому ні слави, ні успіху. Тепер – інша справа.

Альбом зачаровує своєю простотою, чаклунським голосом Болана, м’яким і несміливим звучанням гітари. Пісні витончені і оманливо прості, музика в одну хвилину змінюється, створюючи драматичний ефект. Слова – безперечно поезія у вищій формі і сам альбом сонячним сплетінням часів западає в душу.

До речі, треба зауважити, що БГ у своєму ранньому творчості використав цитату з ‘Time Of Love Is Now’: “Хай, хай, хай/Час кохання прийшло…”

Tyrannosaurus Rex – Deep Summer.mp3
Tyrannosaurus Rex – The Time Of Love Is Now.mp3

Поставте оцінку
(Visited 23 times, 1 visits today)Огляди музики, Марк Болан

/
Один відгук

Post Author: Сашко Гаврилів