Звуки тварин

9-3-2021

 

Как правильно отличить самку от самца попугая
 

 

 

Птахи в процесі еволюції розвинули незвичайну поведінку для залучення своїх шлюбних партнерів: птахи-курені в’ють хитромудрі гнізда, а колір крил у деяких райських пташок настільки темний, що нагадує природний vantablack. Зміни торкнулися і вокалізації птахів-чоловічі особини колібрі виду каліпта коста (лат. Calypte costae) маніпулюють звуком свого польоту для залучення самки. Також хочемо вам порекомендувати звуки животных у нас на сайті. 

Людям подобаються колібрі, їх уявлення завжди захоплюючи і привабливі, але ми мало що про них знаємо» — говорить кріосфера Кларк (christofer clark) дослідник з каліфорнійського університету в Ріверсайді.

Вчені вивчили поведінку колібрі під час танцю для самки. У дослідженні вимірювався звук і напрямок польоту, використовувалися мікрофони і пристрої, які можуть відображати звук, його інтенсивність і джерело, і навіть аеродинамічна труба. В результаті експерименту виявилося, що чоловічі особини пікірують убік, замість того щоб «танцювати» прямо перед самкою — вони хочуть продемонструвати свою фізичну силу, показуючи, наскільки вони швидкі.

Самці “налаштовують” звук пікірування: закручують частину оперення і змінюють траєкторію польоту. Все це допомагає їм мінімізувати ефект доплера для спостерігача — самки) – і таким чином не дозволити їй точніше визначити швидкість польоту. Крім того, самець колібрі рухає рульові пір’я у напрямку до самки, що також впливає на гучність. Однак поки залишається невідомим, як жіночі особини колібрі насправді реагують на різні комбінації гучності і висоти тону — вимірюють вони їх, і якому варіанту віддають перевагу. Оцінка реакції жіночої особини-наступний крок у вивченні статевого відбору і комунікації цих птахів.

Чутливість мошок до звуку була виявлена ще в 1960-х роках і досліджується досі. Рої повністю складаються з мошок-самців. Чоловічі особини мають довгі вусики і махають крильцями в два рази частіше самок. Залучені високими звуками, самки летять до рою в надії на відтворення потомства, що робить рій складним ритуалом, пов’язаним з розмноженням.

Вчені Ніколя Уелет (nicholas t. Ouelette) і руї ні (rui ni) в одному зі своїх дослідів записували звук дзижчання рою, а потім програвали його перед мошками. Записаний звук впливав на них незвично. Зі зміною гучності звуку (гучний, тихий, гучний, тихий) область найбільшої щільності мошок також зміщувалася. Коли через динамік відтворювали тільки звук самки (їх можна легко відрізнити за відсутністю вусиків), весь рій з мошок-самців прилетів і сів на звуковий пристрій. Вчені продовжують досліджувати природу та механізм такої колективної поведінки.

Поведінка комах і тварин в складних групах (роїння, рух косяків риб і зграй перелітних птахів) десятиліттями приваблювало вчених. Однак тільки в 1980-х роках фахівець з комп’ютерної графіки Крейг Рейнольдс (craig reynolds) розробив програму boids, що моделює колективну поведінку в тваринному світі. Програма, до речі, користувалася популярністю не тільки у вчених, але і в голлівуді — наприклад, тім бертон в «бетмен повертається» використовував її для моделювання груп комп’ютерних кажанів.

Гренландські кити мають дивно різноманітний і постійно мінливий вокальний репертуар. «якщо пісні горбатих китів нагадують класичну музику, то гренландські кити-це джаз”, – говорить Кейт Стеффорд (kate stafford) океанограф лабораторії прикладної фізики університету Вашингтона. “у їхніх звуках більше імпровізації. Судячи з акустичних даних, в кожному сезоні у них свій набір пісень». Гренландські кити співають голосно, 24 години на добу з листопада по квітень. Дослідження проводилося за допомогою гідрофонів-підводних мікрофонів.

Пісні тварин-не те ж саме, що поклик або окремі звуки. Структура пісень складніша-вона складається з різних музичних фраз, що вимагають пильного вивчення. Багато птахів і ссавців використовують пісні, щоб ідентифікувати себе з групою або, навпаки, виділитися. “люди здебільшого є візуалами, але морські ссавці живуть у тривимірному середовищі існування, де звук та акустична інформація — це те, що допомагає їм орієнтуватися, знаходити їжу та спілкуватися», – додає Стеффорд.